H-Block

H-Block®, to chroniona prawem patentowym, izolacyjna płyta konstrukcyjna zbudowana z pianki poliuretanowej, zamkniętej w konstrukcji skrzynkowej i trwale połączonej z okładziną drewnopochodną OSB. Lekki, ale bardzo wytrzymały, H-Block® stanowi materiał konstrukcyjny do budowy nośnych i/lub osłonowych ścian, stropów, dachów i podłóg w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Choć jest on stosowany przede wszystkim jako element nośny, może być również wykorzystany jako wypełnienie konstrukcji drewnianej, stalowej lub żelbetowej. Jednocześnie H-Block® jest najwyższej klasy izolatorem termicznym a co za tym idzie – materiałem doskonałym do wznoszenia budynków energooszczędnych i pasywnych.

Zamknięto-komórkowa pianka poliuretanowa stanowiąca rdzeń płyty H-Block®, jest materiałem izolacyjnym o największym oporze cieplnym wśród dostępnych na skalę przemysłową materiałów do izolacji budowlanej. Ponadto jest odporna na większość rozpuszczalników organicznych, kwasy, zasady, insekty, gryzonie, grzyby, pleśnie, wodę oraz temperaturę do 230°C. Nie zmienia swoich właściwości izolacyjnych w czasie, nie starzeje się ani nie chłonie wilgoci. W połączeniu z OSB i konstrukcją skrzynki, stanowi bardzo mocny materiał kompozytowy umożliwiający przenoszenie obciążeń ścian budynków do 4 kondygnacji, układanie stropów bezbelkowych oraz konstruowanie dachów samonośnych lub ze zredukowaną do minimum więźbą dachową.

H-Block® produkowany jest na linii produkcyjnej w ściśle kontrolowanych warunkach fabrycznych, co zapewnia jego wysoką jakość, umożliwia dostosowanie do indywidualnego projektu architektonicznego oraz czyni proces budowy niezależnym od pogody. W rezultacie, H-Block® tworzy bardzo prosty, trwały i energooszczędny system budowlany, który umożliwia obniżenie kosztów nie tylko inwestycyjnych, ale przede wszystkim eksploatacyjnych budynku.

Zastosowanie:

Ściany

Dzięki unikalnym właściwościom mechanicznym ściany w systemie H-Block® mogą przenosić obciążenia do 4 kondygnacji. Ponieważ ściana w systemie H-Block® jest jednocześnie elementem izolacyjnym i konstrukcyjnym jej niewielka całkowita grubość pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej przy tej samej, co w budownictwie tradycyjnym powierzchni zabudowy.

Stropy i Podłogi

H-Block®może być również stosowany do budowy stropów między-kondygnacyjnych, stropodachów i podłóg. Zastosowanie izolacyjnych płyt konstrukcyjnych H-Block® na podłogi eliminuje mostek termiczny na posadowieniu budynku oraz na połączeniach ścian z podłogą.

Dachy

Dachy wykonane w systemie H-Block® przewyższają swoją trwałością i wytrzymałością tradycyjne. Warstwa izolacyjna nie wymaga renowacji przez cały okres użytkowania obiektu, nie tracąc przy tym swoich właściwości izolacyjnych w czasie. Jako materiał kompozytowy, płyty H-Block® dają niezrównaną ochronę przeciwudarową, skutecznie chroniąc budynek przed huraganami. Montaż dachu w systemie H-Block® może odbywać się w dwojaki sposób. Płyty H-Block® łączone za pomocą LHB można montować nakrokwiowo, redukując znacząco rozstaw potrzebnych do podparcia krokwi oraz ilość mostków cieplnych. Drugim rozwiązaniem jest montaż dachu z ukrytą krokwią tzn. płyty H-Block® łączą się ze sobą za pomocą krokwi wstawionych w miejsce łączników LHB. Co więcej, zastosowanie płyt H-Block® na dachu pozawala na uzyskanie wyższych pomieszczeń na poddaszu, ponieważ warstwa izolacyjna PUR jest niemal dwukrotnie mniejsza niż w przypadku stosowania wełny mineralnej czy styropianu.

Renowacje i Nadbudowy

W każdym wariancie montażu dachu, zastosowanie H-Block® redukuje całą operację do jednego lub dwóch dni montażowych, co jest szczególnie cenne przy operacjach wymiany dachu na obiektach będących już w użytkowaniu (remonty), uniezależniając prace montażowe od kaprysów pogodowych. Z uwagi na wyjątkowo niski ciężar całkowity w stosunku do wytrzymałości mechanicznej, H-Block® pozwala na tworzenie nadbudów na istniejącej konstrukcji tam, gdzie obliczenia ciężarowe dla tradycyjnych materiałów tego nie dopuszczają.