Kanadyjski

Technologia szkieletu drewnianego jest PODSTAWOWĄ TECHNOLOGIĄ BUDOWY DOMÓW W USA, Kanadzie i Skandynawii. Gdyby te domy nie były zdrowe i trwałe to tak rozwinięte kraje nie budowałyby w ten sposób.

Domy szkieletowe są też BARDZO CIEPŁE. Ich ściany składają się niemal z samej izolacji termicznej, co daje nam współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/m2*K przy ścianie grubości 20cm lub U = 0,13 W/m2*K przy grubości 25cm. Norma zezwala na max. U=0,3 W/m2*K, zatem nasze domy są dwa razy cieplejsze niż zakładają normy.

Aby dom murowany był tak samo ciepły jego ściana musiałaby być grubości ok. 50cm. Dom kanadyjski nie posiada bezwładności cieplnej (to jego zaleta, nie wada), a to oznacza, że OGRZEWASZ TYLKO POWIETRZE w budynku, a nie także jego ściany. W ten sposób znacznie łatwiej jest regulować temperaturę w domu.

Domy kanadyjskie zbudowane są w 90% z NATURALNYCH, ZDROWYCH MATERIAŁÓW: drewno, wełna mineralna kamienna (przetworzony bazalt) lub wełna szklana (przetworzony piasek), płyty GK (gips – jeden z dwóch pierwiastków w naturze, który ogrzany i schłodzony nie zmienia swojego składu chemicznego), tynk mineralny, OSB (płyty wiórowe drewniane).

Pamiętaj, że budując dom kanadyjski w istocie budujesz DOM WEŁNIANY (objętość wełny to procentowo największy składnik budynku). Drewno jest DOSKONAŁYM BUDULCEM. W Chinach do dziś istnieje prawie 600 LETNI pałac dynastii Ming i Qing – Zakazane Miasto w Pekinie – uważany za największy i najlepiej zachowany kompleks architektury drewnianej na świecie.

DREWNO to jedyny MATERIAŁ BUDOWLANY, który jest ODNAWIALNY (w przeciwieństwie do betonu czy cegły). Nasze domy budowane są z drewna posiadającego certyfikat FSC (http://www.fsc.pl/), poświadczający, że zostało ono pozyskane w sposób zrównoważony oraz z troską o ochronę przyrody.

REMONT w budynku kanadyjskim TO BAJKA w porównaniu z murowanym. Przeniesienie gniazdka z jednego pokoju do drugiego zajmuje kwadrans. Wycinasz otwór na puszkę po drugiej stronie ściany, przeciągasz kabel i obsadzasz puszkę oraz gniazdo. Koło, które właśnie wyciąłeś w płycie GK wkładasz w miejsce dziury po poprzednim gnieździe i szpachlujesz. Całość zajmuje niewiele więcej niż kwadrans.

Jeśli chcesz dorobić gniazdko po drugiej stronie ściany, to tylko robisz otwór, łączysz kable i obsadzasz nowe gniazdo. Nie ma kucia ścian, brudu i zaklejania bruzd po kablach w tynku.

WIESZANIE OBRAZÓW jest PROSTE, bo nie trzeba do tego wiertarki (z udarem), kołków ani specjalnych gwoździ do betonu. Wystarczy cienki gwóźdź (lekkie rzeczy), zwykły wkręt (troszeczkę cięższe) lub kołek do płyty GK, a do tego najprostsza wkrętarka. Jeden kołek do płyty GK, osadzony w ścianie wytrzymuje obciążenie do 20kg. Szafki kuchenne wiesza się na listwie przymocowanej do słupków konstrukcyjnych (co 40 lub 60cm), które bardzo łatwo znaleźć. Jeśli masz wątpliwości to w sklepach są specjalne „szukacze” drewnianych słupków w ścianie (dobrej firmy kosztują ok. 60 PLN).

Jako INSTALACJĘ GRZEWCZĄ można zastosować KAŻDY RODZAJ ogrzewania dopuszczony do użytkowania w Polsce. Nie ma znaczenia, czy jest to gaz ziemny, ogrzewanie na podczerwień, propan butan, olej opałowy, pellet, drewno kominkowe, prąd, pompa ciepła albo kominek z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne. Cokolwiek sobie zamarzysz możesz zainstalować w swoim kanadyjczyku. Oczywiście jeden rodzaj ogrzewania jest mniej, a inny bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i instalacji. Paradoksalnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania jest podczerwień. Jeśli jeszcze połączysz je z ogrzewaniem kominkowym, to rachunki za ogrzewanie budynku będą zupełnie nieodczuwalne.

Domy kanadyjskie MOŻNA BUDOWAĆ także ZIMĄ. Sucha technologia sprawia, że tylko fundament trzeba wykonać podczas dodatnich temperatur. Niemal wszystkie pozostałe prace można prowadzić nawet podczas ostrych mrozów. Dla drewna to nawet lepszy czas niż wilgotna jesień. Dzięki temu domy kanadyjskie można budować niemal przez cały rok.