Fotowoltaika Bifacialna

NF40 Sp. z o.o. jako jedna z pierwszych firm na rynku wykonuje instalacje w najnowocześniejszej technologii bifacialnej.

Jest to technologia oparta na dualnych panelach fotowoltaicznych połączonych w naszym wydaniu z mikroinwerterami zamieniającymi prąd stały na zmienny już na poziomie dachu.

Panele bifacialne są panelami niepalnymi, gdyż krzem z obu stron przykryty jest cieńką warstwą hartowanego szkła, w przypadku paneli grafenowych występuje dodatkowa warstwa tlenku grafenu, która tworzy hydrofobową powłokę na powierzchni modułu.

W śród paneli bifacialnych rozróżniamy podział na panele dulane. Panel bifacialny posiada jednolite kryształy krzemu polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Tak więc zarówno z przodu jak i z tyłu panel jest mono lub polikrystaliczny. Panel bifacialny dualny posiada dwie różne warstwy krzemu. Najczęściej od góry jest to panel monokrystaliczny, natomiast od spodu jest to panel polikrystaliczny. Panel bifacialny dualny to dwa panele w jednym, który reaguje zarówno na światło kierowane (mono) jaki rozproszone (poly).

Wydajność modułów bifacialnych jak i bifacialnych dualnych jest nawet o 30 % wyższa w stosunku do ich nominalnej mocy. Aby w pełni wykorzystać zalety panela bifacialnego należy pamiętać o paru ważnych właściwościach:

Im jaśniejsze podłoże pod panelem tym osiąga on dodatkową większą moc wynikającą z odbicia światła i ponownej absorpcji tylniej.

Panele grafenowe posiadają specjalne ceramiczne wstawki pomiędzy łączeniami krzemu, które działają jak dyfuzor na tylnią projekcję panela. Światło w specjalny sposób jest rozpraszane i trafia na warstwę polikrystaliczną unikając bezpośredniego odbicia światła.

Połączenie paneli bifacialnych z mikroinwerterami może znacząco zwiększyć wydajność naszej mikroinstalacji.

Wynika to z tego, iż mikroinwerter zamieniający prąd stały na zmienny już na poziomie dachu powoduje, iż każdy z pojedynczych modułów PV jest autonomiczną jednostką wytwórczą prądu. W porównaniu z tradycyjnym inwerterowym rozwiązaniem nie monitorowany jest pojedynczy string (łańcuch paneli) ale pojedynczy moduł PV. Wyjątkiem jest tu instalacja oparta o Inwerter SolarEdge, który pozwala również na monitoring poszczególnych modułów PV.

Przewaga mikroinwerterów nad tradycyjnymi rozwiązaniami inwerterowymi jest znaczna zarówno w liczbie produkcji kWh jak i sposobu wykonania i dalszej rozbudowy instalacji.

Aby rozbudować instalację bifacialną opartą o mikroinwertery wystarczy dołączyć do niej kolejny mikroinwerter pracujący pod napięciem 230 V oraz aktualnie dowolny dostępny na rynku moduł PV. Nigdy nie będziemy mieli problemu z rozbudową naszej instalacji, gdyż zwykłą tradycyjną instalację inwerterową możemy przewymiarować co najwyżej o 20%.

Nasze instalacje przeznaczone są dla wymagających klientów oczekujących ponadstandardowych rozwiązań fotowoltaicznych. Gwarantujemy najwyższą jakość zastosowanych komponentów, które mają bezpośrednie przełożenia na produkcję kWh.

W naszej ofercie znajduje się wiele modułów bifacialnych jak i bifacialnych dualnych.

Podobne wpisy

Zapraszamy do naszego sklepu OZE
Zobacz