Lobby węglowe wygrało. OZE przegrało.

Rząd PIS zabił rozwój fotowoltaiki dla klientów indywidualnych. Instytucja Prosumenta przestanie istnieć z dniem 1 kwietnia 2022 r.

Pozostało naprawdę mało czasu na wykonanie dobrej instalacji przez firmę która istnieje na rynku już sporo czasu oraz oferuje ponadprzeciętne rozwiązania w zakresie uzysku instalacji bifacilanych.

Sejm zatwierdził projekt zmian w rozliczeniach fotowoltaiki. Od 1 kwietnia 2022 r. instalacje PV staną się mniej atrakcyjne i mniej opłacalne dla prosumentów.
Projekt ustawy zmieniającej sposób rozliczania fotowoltaiki prosumenckiej został ostatecznie zatwierdzony przez sejm, który odrzucił weto senatu. W środowisku wciąż jest wielkie poruszenie, ponieważ przejście z systemu barterowego (net metering) w stosunku 1:8 dla instalacji o mocy do 10 kW (lub 1:7 dla instalacji od 10 do 50 kW) na net billing jest niekorzystne dla osób, które będą w przyszłości instalować panele fotowoltaiczne. Zmiana przepisów będzie z pewnością mieć również szersze konsekwencje – dla firm instalacyjnych oraz na rynku pracy.

Na koniec września 2021 r. liczba prosumentów w Polsce wynosiła ponad 700 tys, moc PV przekroczyła już 6 GW, z czego ponad 4 GW to instalacje prosumenckie. Takie wyniki przerosły oczekiwania i założenia programu “Mój prąd”.

więcej na:

https://muratordom.pl/instalacje/fotowoltaika/zmiana-sposobu-rozliczania-fotowoltaiki-co-czeka-nowych-prosumentow-w-2022-r-aa-CoHz-7fJB-1PRu.html

Nowy Oddział Zielona Góra
Zobacz