Uwaga na najtańsze instalacje fotowoltaiczne

Jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Na rynku jest wiele „świetnych” i tanich firm oferujących nam najtańsze instalacje fotowoltaiczne. Wielu klientów skuszonych ceną nie myśli o jakości, bezpieczeństwie oraz wydajności swoich instalacji nie wiedząc, że w tej branży jest jak z samochodami. Nie możemy kupić nowego Mercedesa w cenie Zaporożca, choć obydwa są pojazdami.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze oferty fotowoltaicznej?

Po pierwsze na doświadczenie firmy i to ile lat jest na rynku.

Jeśli firma założyła kilkadziesiąt instalacji z pewnością pojawiły się już pierwsze działania serwisowe z tytułu rękojmi. Okres działalności firmy świadczy o jej strategii biznesowej i podejściu do klienta. Firmy, które zostały założone niedawno i na dodatek znacząco zaniżają ofertę czeka rychłe zamknięcie i pozostawienie swoich klientów z gwarancją producenta zamontowanego sprzętu. Najczęściej firmy takie stworzone są przez ekipy instalatorskie bez zaplecza sprzedażowego i polityki cenowej. Ich priorytetem jest zarabianie przede wszystkim na wykonywaniu montażu i to jak najtańszych instalacji, gdyż ilość znaczy dla nich ciągłość pracy. Niestety gdy zaczną się pierwsze zgłoszenia serwisowe firma taka się zamyka lub zmienia nazwę by proceder ten powtórzyć za jakiś czas ponownie. Firmom tym nie zależy na jakości, gdyż specjalizują się w ilości. Najczęściej oferty handlowe takich firm składają się z jednego rodzaju panela oraz falownika, gdyż kupując odpowiednie ilości modułów PV oraz inwerterów instalator może liczyć na odpowiedni upust. Do czasu gdy nie sprzeda sprowadzonego lub zamówionego towaru będzie on „najlepszym na świecie” jaki może akurat dostać klient.

Firma mająca politykę cenową, fachowe doradztwo oraz niejednokrotnie kierująca się misją przy sprzedaży instalacji wyceni również dodatkowe koszty rękojmi w zależności od długości jej trwania. Nie będzie też oferować jednego rozwiązania, gdyż wychodząc z założenia, iż to klient aby cokolwiek kupił musi mieć w czym wybierać. Najlepiej gdy oferta dla klienta „szyta jest na miarę”, gdyż każdy oczekuje czegoś innego. Większość instalacji jakie sprzedajemy są instalacjami typu Premium, pozornie tylko droższymi ale jakże wydajniejszymi.

Kolejnym aspektem przy wyborze firmy jest jakość i różnorodność oferowanego towaru.

W fotowoltaice obowiązują terminy, które nie zawsze są zrozumiałe dla potencjalnego klienta, który nie rozróżnia klasy oraz typów paneli. Ważne by poinformować klienta, że istnieje kilka klasyfikacji modułów PV:

 1. Ogólny podział ogniw fotowoltaicznych prezentuje się następująco:
  • panele pierwszej generacji (panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne),
  • panele drugiej generacji (panele amorficzne, CIGS, CdTe),
  • panele trzeciej generacji (panele polimerowe i barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne).

Panel polikrystaliczny:

W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, ogniwa polikrystaliczne wytwarza się z wielu kryształów krzemu. Dokładniej rzecz ujmując, mamy tutaj do czynienia z krzemem polikrystalicznym, a więc takim, na który składa się duża liczba monokryształów. Panele te znacznie efektywniej reagują na promieniowanie świetlne rozproszone.

Panel Polikrystaliczny. Charakterystyczna jasno niebieska barwa.
Panel Polikrystaliczny. Charakterystyczna jasno niebieska barwa.

Panel monokrystaliczny:

Ogniwa paneli monokrystalicznych tworzone są z jednego dużego monokryształu, przez co mają zaokrąglone rogi – przekrojem kryształu krzemu jest koło. Panele monokrystaliczne są wydajniejsze od paneli polikrystalicznych. Reagują znacznie lepiej na światło kierowane uzyskując wysoką moc wytwarzania energii.

Panel Monokrystaliczny. Charakterystyczna ciemna barwa.

Panel amorficzny:

Nazywane są również cienkowarstwowymi i zaliczane do ogniw II generacji. W procesie technologicznym cienka warstwa alotropowego krzemu (0,5-1 μm) nanoszona jest na szkło lub inne podłoże. Ich wytworzenie jest szybkie i tanie, ze względu na niewielką ilość wykorzystanego półprzewodnika i niskie zużycie energii w procesie produkcyjnym. Wadą jest stosunkowo niska sprawność ogniw.

Instalacja na panelach amorficznych.

Panel polimerowy:

Główną zaletą nowej technologii ogniw słonecznych opartych na polimerach przewodzących jest ich prosta produkcja, a co za tym idzie niska cena w przeliczeniu na jednostkę prądu. Umożliwiają one zbudowanie ogniw słonecznych o bardzo małej grubości (materiałem nośnym może być cienka folia). Nie ma jeszcze w sprzedaży komercyjnej tego rodzaju ogni fotowoltaicznych.

Panel polimerowy.

Barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne:

Barwnikowe ogniwo słoneczne nazywane jest również ogniwem DSSC. Swoją nazwę zawdzięcza jednej ze swoich warstw, która jest wzbogacona o specyficzny barwnik, który aktywnie bierze udział w wytwarzaniu energii elektrycznej.

Z wyglądu wcale nie przypominają standardowych ogniw fotowoltaicznych. Barwnik jest umieszczany na przezroczystym szkle fotowoltaicznym, dzięki czemu cały moduł bardziej przypomina kolorowe witraże czy przyciemniane, dymione szyby. Tym samym wynalazek znalazł również zastosowanie w aranżacji wnętrz, gdzie jego walory estetyczne są bardzo doceniane. Nie ma jeszcze w sprzedaży komercyjnej tego rodzaju ogni fotowoltaicznych.

Barwnikowe ogniwo fotowoltaiczne
 1. Ze względu na kolor ramy
  • Panel Silver – Moduł w srebrnej ramie z widocznym obrysem kryształów krzemu
  • Panel Black Frame – Moduł jak powyżej lecz w czarnej ramie
  • Panel Full Black – Moduł całkowicie czarny, bez wyraźnego obrysu kryształu

Moduł Silver

Rama Silver

Moduł Black Frame

Black Frame

Moduł Full Black

Full Black
 1. Ze względu na zastosowany ładunek krzemu (Moduły Monokrystaliczne)
  • Moduł z kryształem typu „P” – Positive
  • Moduł z kryształem typu „N” – Negative

Dobór paneli fotowoltaicznych na podstawie typu krzemu „P” lub „N”

Prąd elektryczny w modułach fotowoltaicznych wykonanych z krzemu krystalicznego może być wytwarzany dzięki stworzeniu w krzemowej płytce półprzewodnikowego złącza P-N. Do stworzenia złącza typu P wykorzystuje się domieszki boru, które mają o jeden elektron mniej niż krzem, a więc powodują powstanie dodatnich dziur elektronowych. Z kolej złącze typu N powstaje przez domieszowanie fosforem, który ma o jeden elektron więcej niż krzem.

Obecnie na rynku dominują ogniwa typu „P”. Stanowią aż 90% rynku. Wynika to głównie z zaszłości technologicznych oraz różnic w cenie na korzyść ogniw typu „P”. Najbardziej popularne moduły fotowoltaiczne na rynku, czyli ogniwa w technologii PERC, standardowo P-type, cechują się sprawnością konwersji na poziomie 24,5% i to jest ten tak zwany sufit. Dalszy rozwój sprawności tej technologii jest bardzo trudny i nie oczekujemy, że jeszcze znacząco wzrośnie. Tu natomiast uwidacznia się różnica pomiędzy ogniwami N-type. W ich przypadku, sprawność wynosi aktualnie około 25%, a oczekujemy, że ten poziom może osiągnąć nawet 28,7%

W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw typu P, które używane są głównie na rynku europejskim, ogniwa typu N ulegają mniejszej degradacji wywołanej światłem, a przede wszystkim osiągają lepsze uzyski podczas pracy w wysokich temperaturach.

 1. Ze względu na ułożenie ogniw
  • Moduł klasyczny
  • Moduł HALF CUT

Moduł klasyczny

W klasycznych modułach ogniwa są ułożone jeden obok drugiego i połączone szynowodami. Występuje w nim 60 ogniw o wymiarach 156×156 mm.

Moduł klasyczny

Moduł HALF – CUT

Powierzchnia ogniwa w module HULF CUT jest o połowę mniejsza od ogniw w standardowym module, takie przecięte na pół ogniwo generuje mniejsze natężenie prądu i dwukrotnie mniejszy opór elektryczny (rezystencję). W konsekwencji każdy z szynowodów transportuje prąd o połowę niższy, a spadek oporu elektrycznego powoduje ogólny wzrost wydajności, szczególnie w okresach wysokiego natężenia promieniowania słonecznego co w efekcie daje wyższą sprawność modułu o ok. 1,5-3%

Moduł Half-Cut
 1. Ze względu na aktywną powierzchnię
  • Moduły monofacialne (jednostronne)
  • Moduły bifacialne
  • Moduły dualne

Moduł monofacialny.

Monofacjalne ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie absorbować światło tylko z jednej strony. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj paneli fotowoltaicznych. W przypadku standardowego modułu fotowoltaicznego przednia warstwa pokryta jest szkłem, a tył to specjalna folia EVA.

Moduł jednostronny

Moduł bifacialny

Ogniwa bifacjalne, które mogą przechwytywać światło zarówno z przodu, jak i z tyłu, mają większe wskaźniki produkcji energii i wydajności niż ogniwa jednostronne. Należy zaznaczyć, iż mamy tu doczynienia z jednym rodzajem krzemu. (Najczęściej mono)

Moduły GLASS-GLASS pokryte są z obu stron szkłem lub specjalną, przezroczystą folią. Dzięki temu są wysoce odporne na wilgoć, wysokie temperatury, promieniowanie UV i korozję. Podwójne szkło wpływa na dłuższą żywotność paneli i mniejszy stopień degradacji na przestrzeni lat. Dodatkowo panele double glass mogą zmniejszyć lub wyeliminować uszkodzenia spowodowane indukowanym napięciem (PID). Moduł taki praktycznie pozbawiony jest mikropęknięć.

Moduł Dualny

Jest to odmiana modułu bifacialnego, który posiada w sobie dwa rodzaje krzemu. Najczęściej od góry jest to panel monokrystaliczny a od spodu polikrystaliczny.

 1. Ze względu na rodzaj ogniwa
  • PERC
  • TOPCON

PERC

Skrót PERC pochodzi od nazwy Passivated Emitter and Rear Cell, co oznacza ogniwo z pasywacją emitera spodniej części. Budowa ogniwa w tej technologii różni się od standardowego tym, że w dolnej warstwie moduł posiada dodatkową warstwę dielektryka, który jest izolatorem elektrycznym działającym jak reflektor. Dzięki temu każdy promień słońca, który dotrze do dolnej warstwy płytki, bez wygenerowania elektronu, odbija się i trafia z powrotem w głąb ogniwa. Foton ma więc powtórną szansę na wytworzenie energii.

Ogniwo PERC

TOPCON

TOPCon oznacza „styki pasywowane tlenkiem tunelu”. W procesie produkcji ogniw po bardzo cienkiej warstwie pasywacji (około 1-1,5 mm) następuje grubsza warstwa krzemu krystalicznego, która jest umieszczana pomiędzy płytką krzemową a stykami metalowymi. Warstwa pasywacyjna skutecznie zmniejsza wiązanie powierzchni i metalu, stykowe połączenie, które zmniejsza rekombinację nośników i zwiększa żywotność nośników. Prowadzi to do zwiększenia konwersji fotonów na elektrony, dłuższej żywotności nośnika, a tym samym lepszej wydajności i sprawności ogniw. Z zewnątrz ogniwa TOPCon są nie do odróżnienia od zwykłych ogniw słonecznych.

Ogniwo TOPCON
 1. Ze względu na budowę ramy.
  • Moduły standardowe
  • Moduły z obniżonym lustrem krzemu

Moduł standardowy

Moduł standardowy posiada jednolitą warstwę krzemu z ramą modułu. Szczyt lustra panelu tylko nieznacznie znajduje się poniżej ramy.

Moduł standardowy

Moduły z obniżonym lustrem krzemu

Jest to specjalna konstrukcja ramy, w której dłuższy bok modułu PV wystaje ponad lustro krzemu. Rozwiązanie to znacząco przyczynia się do samooczyszczenia panela, gdyż zebrane nieczystości oraz woda szybciej spływa nie zatrzymując się na ramie. Panel pozostaje w dłuższym okresie czasu czystszy. Moduły te instaluje się tylko po dłuższej krawędzi modułu.

Moduły z obniżonym lustrem krzemu
 1. Ze względu na specjalną powłokę szkła
  • Moduły standardowe
  • Moduły z warstwą grafenu

Moduł standardowy

Moduł fotowoltaiczny ma budowę warstwową. Najważniejsza to cienka, około 0,2-milimetrowa warstwa krzemu krystalicznego, która jest z obu stron osłonięta folią EVA. Od góry moduł jest przykryty szybą hartowaną odporną na uderzenia. Pod spodnią warstwą folii znajduje się podkład usztywniający z tworzywa sztucznego. Z racji na zastosowanie jednej warstwy szklanej moduł jest bardziej podatny na mikropęknięcia oraz uszkodzenia mechaniczne. Tylna warstwa folii z biegiem czasu ulega degradacji zmniejszając wydajność modułu.

Moduł standardowy

Moduł z warstwą grafenu

Panele z grafenem mają zdecydowanie większą wydajność, zwłaszcza w miejscach o wysokim nasłonecznieniu, gdzie temperatury są wyższe. Z nimi klasyczne moduły PV nie radzą sobie zbyt dobrze.

Szczególną popularnością cieszą się grafenowe panele PV double glass. Dzięki technologii glass-glass panele są całkowicie niepalne, gwarantują większy uzysk energii, a także mają dłuższą żywotność i gwarancję. Co więcej, panele PV double glass ograniczają negatywne efekty trudnych warunków atmosferycznych. Chociaż wydajność instalacji fotowoltaicznej zwiększa się wraz z nasłonecznieniem, to przesadnie wysokie temperatury nie wpływają dobrze na sprawność paneli. Dzięki podwójnemu szkłu ograniczone zostaje nagrzewanie ogniwa i zwiększa się jego trwałość.

Panele grafenowe mają warstwę grafenu zintegrowaną z szybą modułu. W klasycznych panelach materiał występuje zazwyczaj wyłącznie jako powłoka powierzchniowa. Nowe, innowacyjne rozwiązanie gwarantuje przede wszystkim trwałość oraz czystość modułów. Za zabrudzenia paneli fotowoltaicznych odpowiada materia organiczna, sól, piasek i woda wysychajaca na powierzchni szyby.

Grafenowe szkło samoczyszczące – tajemnica tkwi w procesie fotokatalizy. Dzięki wykorzystaniu procesu fotokatalizy pod wpływem promieni UV dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń organicznych osadzających się na powierzchni. Rozłożony brud swobodnie spływa z szyby razem z deszczem. Moduły fotowoltaiczne z grafenem cechują się właściwościami hydrofilowymi, dzięki którym możliwe jest szybkie i skuteczne oczyszczenie warstw pyłu w czasie deszczu, bez zbędnych zabrudzeń. Hydrofilne właściwości powłoki powodują, że szyba sama sie oczyszcza i dzięki temu instalacja jest tańsza w utrzymaniu – nie wymaga tak częstszej konserwacji i czyszczenia.

Moduły grafenowe

Bardzo ważną rolę przy wyborze modułu PV odgrywa konstrukcja, która powinna być dopasowana do danego typu paneli. Dobranie odpowiedniej konstrukcji może znacząco poprawić wydajność instalacji w niektórych przypadkach nawet o 20% a w połączeniu z odpowiednim urządzeniem przekształtnikowym (falownik, Mikroinwerter)  wydajność możemy poprawić nawet o 30%. Dobór konstrukcji ma kluczowe znaczenie przy instalacjach wolnostojących (grunt) lub na płaskiej powierzchni (dach), gdyż tylko w tym przypadku istnieje możliwość wykorzystania niektórych właściwości modułów.

Konstrukcje Standardowe

Są to wszystkiego rodzaju konstrukcje na dachy skośnie pokryte papą, gontem blachą, ceramiką, itp. Dopuszczalne jest montowanie na nich praktycznie każdego rodzaju panela, gdyż na rynku nie ma dedykowanych konstrukcji np. dla paneli bifacialnych na dach ceramiczny. Wykorzystujemy w takich montażach w zależności od pokrycia dachu odpowiedni dedykowany sposób montażu.

Konstrukcje Bifacialne.

Jak sama nazwa wskazuje jest to konstrukcja dedykowana do wszelkiego rodzaju paneli bifacialnych, w których liczy się dodatkowo tylna warstwa modułu. Bardzo ważne aby nie stosować standardowych konstrukcji np. zwykłych „ekierek” (trójkątów) do paneli bifacialnych, gdyż w ten sposób ograniczamy możliwości produkcyjne modułu. Konstrukcja bifacialna na dach płaski powinna być zaprojektowana tak aby dolna krawędź modułu znajdowała się min. 40 cm nad powierzchnią dachu a kąt pochylenia panela oscylował w 15 stopniach. Ze względów bezpieczeństwa panele w konstrukcjach bifacialnych montujemy w poziomie (po dłuższym boku).

Przy konstrukcjach bifacialnych gruntowych sprawa wygląda nieco lepiej, gdyż występują konstrukcje do montażu w pionie oraz poziomie. Wyjątek stanowi tu panel Bifacialny o obniżonym lustrze, który można montować tylko pionowo wzdłuż dłuższego boku.

Wszystkie prezentowane typy modułów PV oraz konstrukcji dostępne są w naszej ofercie.

Podobne wpisy

Zapraszamy do naszego sklepu OZE
Zobacz